ŠNK Rudar '47

Povijest kluba

Tradicija sporta duga je na ovim prostorima. Najvrijednija je svakako ona nogometna. Poslije drugog svjetskog rata ugljenokop u Ladanju Donjem koji je u ratnim previranjima bio potopljen za ponovnu eksploataciju osposobljavala je grupa zarobljenih njemačkih vojnika među kojima je bilo nekoliko vrsnih nogometaša i oni su 1947.godine inicirali formiranje nogometnog kluba koji je nazvan NK„Rudar“, u skladu s tradicijom tog kraja. Osnivači kluba bili su zaposlenici ladanjskih ugljenokopa Aleksa Bregović, Zvonko Možanić i Rok Plasajec. Rudnici su pomagali klubu u takmičenju sve do svog zatvaranja 1966.godine.

old_picture

Supstitucijom su stvorene nove firme, a jedna od njih je bila Metalna galanterija „MEGA“ koja je nastavila tradiciju pomaganja klubova, a posebno nogometa na ovom području. Tako je krajem šezdesetih godina prošlog stoljeća NK „Rudar“ preimenovan u NK „Metalac“, a to je ime nosio slijedećih dvadesetak godina takmičeći se u raznim ligama od kojih je sigurno jedna od jačih bila Varaždinsko-zagorsko-međimurska liga u kojoj su se natjecali mnogi i danas poznati klubovi kao NK „Ivančica“ Zlatar Bistrica, NK “Rudar“ Mihovljan, NK “Oštrc“ Oroslavlje, NK “Zagorac“ Krapina, NK “Steklar“ iz Rogaške Slatine, a od klubova iz varaždinske regije uz NK „Metalac“, NK “Sloboda“ Varaždin, NK “Trnje“ Trnovec, NK “Ivančica“ Ivanec, NK “Proleter“ Lepoglava, te ekipe iz Međimurja: NK „Budućnost“ Hodošan, NK “Omladinac“ Novo Selo Rok itd. Reorganizacijama sistema takmičenja klub se takmičio u raznim ligama koje su se mijenjale kroz taj period. Neke od liga bile su po snazi na nivoima današnjih trećih i četvrtih državnih liga, a ladanjski nogometaši uvijek su igrali značajnu ulogu u njima. Devedesetih godina klub je promijenio ime u „Rudar-Metalac“ no tadašnje ga je rukovodstvo dovelo na najniže grane te je bilo pitanje njegovog opstanka. Rješenje nagomilanih problema našlo se u spajanju s NK “Lepoglava“ čime je taj klub preuzeo dio dugova ali i zauzeo mjesto u Prvoj županijskoj nogometnoj ligi umjesto „Rudar-Metalca“ koji je preseljen u najnižu treću županijsku nogometnu ligu pod novim imenom ŠNK “Rudar 47“. Zahvaljujući Općini Maruševec i nekolicini entuzijasta krenulo se ispočetka i već nakon prve takmičarske godine klub je osvajanjem prvog mjesta u trećoj ušao u drugu županijsku, a nakon još jedne godine vratio se u Prvu županijsku nogometnu ligu. Od 2008.godine nastupa sigurno najsvjetliji period u povijesti „Rudara 47“. Pod novim vodstvom i uz ambicioznog predsjednika Dragu Hudeka, agilnog tajnika Marlona Janičeka te vodstvom koje je voljno pokazati da je Ladanje i okolica uvijek bilo i bude u vrhu županijskog nogometa. Zahvaljujući postignutim rezultatima klub je 2009.godine dobio Nagradu Općine Maruševec za iznimna dostignuća u proteklom razdoblju. Klub je svake godine u borbi za vrh u Prvoj županijskoj nogometnoj ligi, da bi 2010. godine ŠNK “Rudar 47“ na stadionu NK „Varteks“ Varaždin finalnom utakmicom protiv NK “Zadrugar“ iz Hrastovskog osvojio županijski nogometni kup. Time je klub stekao mogućnost nastavka takmičenja u Hrvatskom nogometnom kupu među 64 ekipe. Pobjedom  u Virju nad ekipom NK “Podravac“ ekipa se plasirala među 32 ekipe u državnom kupu. Sljedeći protivnik bila je ekipa HNK “Hajduk“ iz Splita. Nikada ladanjska „Šofta“ nije ugostila više navijača. Uz ogradu igrališta i dvije montažne tribine natiskalo se gotovo 3.000 gledatelja koji su svjedočili najvećem uspjehu kluba u 60-godišnjoj tradiciji. Na mjestu trenera izmijenila su se mnoga eminentna nogometna imena, a spominjemo neke: Božo Androić, Andrija Vrček, Vjekoslav Glavica, Rade Mlakar, Zlatko Deban i zadnjih godina Miroslav Glavica, Dalibor Možanić i Ivan Kovačić.

old_picture

U klubu danas egzistiraju pionirska ekipa s oko 30 igrača (12-15 godina), juniorska s oko 20 igrača (15-18 godina) te seniorska s oko 25 igrača. Od 2007. godine i veteranska se ekipa takmiči u županijskoj ligi veterana. Izvršene su pripreme i nabavljen je dio materijala za dogradnju i uređenje postojećih prostora, čime bi bili stvoreni još bolji uvjeti za rad kako nogometnih, tako i ostalih sportskih udruga.
Pripremio: Josip Vrbanec